Rize Halkı Hakları İçin Bir Kez Daha Sokakta!

Rize’nin İkizdere ilçesindeki Anzer Yaylası’nda Anzer balı üreticileri, sahte bal satışı yapanlara karşı toplandı. Ellerinde “Sahte bal ile savaşa evet”, “Emeğimizi kimseye yedirmeyiz”, “Sahte Anzer balına hayır” yazılı dövizler taşıyan yaklaşık 200 kişilik grup, sahte bal satıcılarının cezalandırılmasını talep etti.

Rize Barosu Başkanı Ümit Peçe, üreticilerin tepkilerine destek vererek, sahte bal satışına karşı hukuki süreç başlattıklarını açıkladı. Peçe, “Anzer balı ismini bu yöreden alan coğrafi işaretli bir baldır. Maalesef çok az üretilmesine rağmen, ülke genelinde yaygın olarak satılıyor. Biz de bu kaçak satışın önüne geçmek için toplandık. Artık sahte bala ve sahtekarlara müsaade etmeyeceğiz. Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Soruşturma titizlikle devam ediyor ve suçlular adalet önüne çıkarılacak” dedi.

‘SAHTEKARLAR TÜRKİYE’DE BİR RANT KAPISI OLUŞTURMUŞ’

Ballıköy muhtarı Remzi Güzel, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, hukuki sürece 8 kooperatifin dahil olduğunu söyledi. Güzel, “Mücadelemiz başlamıştır. Balımızı yok etmelerine müsaade etmeyeceğiz. Sahtekarlar Türkiye’de bir rant kapısı oluşturmuş” dedi.

‘TÜKETİCİ KANDIRILIYOR’

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz, sahte Anzer balları ile tüketicinin kandırıldığını vurguladı. Deniz, “Gerçek Anzer balında coğrafi işaret logosu olmalıdır. Maalesef birçok ilde ve yurt dışında Anzer menşeli olmayan ballar satılıyor; tüketici kandırılıyor. Hakiki Anzer balı almak isteyenler coğrafi işaretli ürün tercih etmelidir” diye konuştu.

Anzer Yaylası’nda bir araya gelen üreticiler, sahte Anzer balı satışına karşı verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir